V komerčných zónach Ersbo a Andersberg, neďaleko Gävle, stojí približne desať oceľových hál, pod ktorými je podpísaná spoločnosť LLENTAB. A ďalšie sa pripravujú v blízkej budúcnosti. Vďaka centrálnej polohe v blízkosti diaľnice E4 sú Ersbo a Andersberg atraktívnou oblasťou pre rôzne podnikateľské aktivity, ako sú výroba, služby, logistika, sklady a kancelárie.

Kľúčom k mnohým úspešným projektom je úzka a silná spolupráca medzi zúčastnenými partnermi.

V Gävle sa zvyčajne projekty realizujú podľa rovnakej schémy: spoločnosť LLENTAB dodáva a montuje oceľové haly, Skoog Architects realizuje architektonický návrh, Kusbo Byggentreprenad je generálnym dodávateľom a Sören Thyr je vlastníkom nehnuteľnosti. Spolupráca, ktorá sa za viac ako desať rokov zmenila na úspešný koncept. Dôležitým aspektom je dobrá a úzka spolupráca počas celého procesu. Úzky dialóg neprebieha len so subdodávateľmi, ale aj s budúcimi nájomcami.

Niclas Thyr, developer a spolumajiteľ rodinnej firmy Sören Thyr AB
Niclas Thyr,
developer a spolumajiteľ rodinnej firmy Sören Thyr AB

Úzka spolupráca rozvíjaná v priebehu desaťročia

„V priebehu rokov sme sa navzájom spoznali, a to nielen s firmou LLENTAB, ale aj so všetkými subdodávateľmi, vďaka čomu je tento proces stále plynulejší. I keď sami nezaskrutkujete ani jednu skrutku, aj takýto stavebný projekt vám dá zabrať. Keď si nájdete partnera, s ktorým sa ľahko spolupracuje, to sa naozaj cení. Vždy vieme, čo dostaneme, ako dlho to bude trvať a aké budú náklady. Nikdy nás nič neprekvapí.”

Erik Arnemark a Oscar Johansson,
Kusbo Byggentreprenad

Jasne vymedzená zodpovednosť všetkých aktérov zjednodušuje spoluprácu

„Ak si pozorne sledujete malé detaily, viete, že aj veľké celky budú fungovať rovnako dobre. Takto to bolo aj v prípade našej spolupráce so spoločnosťou LLENTAB. Bola dodávateľom väčšiny oceľových hál v Gävle. Mali sme zákazníka, ktorý staval padelovú halu – pomohli sme mu vytvoriť halu, ktorú by bolo možné ľahko prispôsobiť, ak by sa zmenil dopyt. Pri projekte takejto veľkosti sa na jednom mieste súčasne zíde množstvo remeselníkov a ďalších aktérov. Veľkú výhodu vidím jednoducho v tom, že LLENTAB preberá celkovú zodpovednosť. Dostaneme základnú konštrukciu, steny a strechu. To prináša jednoduchosť a je presne vymedzené, kde začínajú a končia koho kompetencie. Keď je hala, odolná voči poveternostným vplyvom, hotová, preberieme zodpovednosť a pracujeme na tom, čo si naši klienti želajú vo vnútri haly,” hovorí Erik Arnemark, spolumajiteľ a obchodný developer v Kusbo Byggentreprenad.

Johan Skoog,
architekt a zakladateľ spoločnosti Skoog Arkitekter

Známy systém a osvedčený proces

„Konštrukčný systém LLENTAB poskytuje veľké výhody pre plynulý priebeh realizácie haly. Spoločnosť Skoog Arkitekter sa podieľala na všetkých budovách v Ersbo, vďaka čomu získala užitočné skúsenosti. Sme zvyknutí pracovať na priemyselných objektoch a postupne sme sa dobre zoznámili s oceľovou konštrukciou, jej vzhľadom a funkčnosťou. Rozvinuli sme tiež úzku spoluprácu s projektantmi LLENTAB, ktorá vždy prebieha hladko. Okrem flexibility znamenajú oceľové konštrukcie LLENTAB aj rýchlu montáž haly odolnej voči poveternostným vplyvom v priebehu niekoľkých týždňov. Pre vlastníka nehnuteľnosti a nájomcu je rýchly proces realizácie z hľadiska ceny veľmi výhodný. Oceľová hala rozhodne nemusí mať obyčajný vzhľad. Existujú spôsoby, ako ju efektívne prispôsobiť a upraviť. Často pracujeme s prístreškami či veľkými okennými časťami  a fasádnymi plochami pre príjemný vstup alebo balkóny, ktoré poskytujú prístup z horného poschodia von. Fasáda môže byť tiež konfigurovaná rôznym výberom farby a drevených obkladov. Dôležitú funkciu plníme aj vo vnútri haly, aby sme zabezpečili jednoduchý prístup a dobré pracovné prostredie. Oceľové haly sú moderným a nákladovo efektívnym produktom, ktorý bude mať v budúcnosti všestranné využitie. Je to zaujímavá cesta, ktorej sa chceme naďalej venovať,“ tvrdí Johan Skoog, architekt a zakladateľ spoločnosti Skoog Arkitekter.

„Odkedy sme tu približne pred 10 rokmi postavili prvú halu, udialo sa toho veľa. Do budúcna máme rozbehnuté projekty a ďalšie sú vo vyhliadke na nadchádzajúci rok. Gävle je mesto, kde sa deje mnoho vecí. Stojí za to zopakovať, že kľúčom k dobrým výsledkom boli blízke a dôveryhodné vzťahy medzi vlastníkmi nehnuteľností, architektmi a generálnymi dodávateľmi.“

Peter Claesson, obchodný zástupca spoločnosti LLENTAB