Od roku 1972 do roku 2007, tj. celých 35 rokov, riadil Leif Lindblad v úlohe majiteľa každodenný chod firmy LLENTAB. Spoločnosť za tú dobu značne vyrástla a z malej rodinnej firmy sa stala nadnárodná skupina LLENTAB Group, ktorej obrat v tom čase prekonával hranicu jednej miliardy švédskych korún. Rodina Lindbladových si však majetkovú kontrolu nad spoločnosťou ešte ponechala. O päť rokov neskôr, v roku 2012, sa však v dôsledku rýchleho rastu a generačnej zmeny v manažérskom tíme firmy rozhodla rodina predať 50% podiel investičnej spoločnosti Nordstjernan. A práve Nordstjernan sa stal v roku 2016 jediným majiteľom celej skupiny LLENTAB Group. Nová vlastnícka štruktúra prináša spoločnosti LLENTAB nové príležitosti k rozvoju a možnosť sústrediť sa na vytváranie dlhodobého rastového potenciálu.

Nordstjernan je škandinávska rodinná investičná spoločnosť, ktorá prostredníctvom aktívneho vlastníctva rozvíja ziskovosť a dlhodobo zvyšuje čistú hodnotu aktív spoločnosti. Nordstjernan má v súčasnej dobe podiel vo viac než 20 škandinávskych firmách, medzi nimi sú ako spoločnosti kótované na burze v Štokholme (napr. NCC, Nobi, Bonava a ďalšie), tak i firmy s nekótovanými akciami. Spoločnosti vlastnené investičnou spoločnosťou Nordstjernan vykazujú tržby vyššie ako 100 miliárd SEK a zamestnávajú približne 60 000 pracovníkov. Korene firmy siahajú až do 19. storočia – v roku 1890 založil lodiarsku spoločnosť Nordstjernan Axel Johnson (1844 – 1910) a tá sa vďaka rýchlemu rastu stala už začiatkom 20. storočia jednou z najväčších lodiarskych firiem vo Švédsku. Jeho syn – Axel Ax: son Johnson (1876-1958) v diele svojho otca pokračoval. Jeho prvé podnikateľské kroky neboli ľahké, ale jeho vizionárske myslenie začalo skoro prinášať ovocie. Spoločnosť Nordstjernan sa napríklad stala priekopníkom pri prechode zaoceánskych plavidiel od pary na dieselový pohon. Nové technológie fungovali v histórii firmy vždy ako významný akcelerátor rastu a nie inak je tomu aj v súčasnosti.

Ako investor a majiteľ je súčasná investičná spoločnosť Nordstjernan dlhodobým akcionárom – napríklad NCC, jedna z najväčších stavebných a realitných spoločností v Škandinávii, patrí firme už od roku 1928. Hlavnou úlohou spoločnosti Nordstjernan je poskytnúť každému podniku, v ktorom má majetkovú účasť, kompetentné a profesionálne predstavenstvo, ktoré podporuje exekutívne vedenie spoločnosti. V spoločnostiach, kde je Nordstjernan významným vlastníkom, je v predstavenstve minimálne jeden zástupca majiteľa a spoločnosť tak vždy prispieva k riadeniu svojimi skúsenosťami, vedomosťami a kompetenciami (pri súčasnom rešpektu k práci manažmentu) a tiež kapitálom pre hlavné rozvojové projekty a pre doplnkové akvizície. Vďaka svojej rozsiahlej obchodnej sieti môže spoločnosť Nordstjernan prepájať svojej činnosti a „otvárať si vzájomne dvere“ na nové trhy. Nordstjernan vytvára rast akvizícií rozvojom svojich spoločností a úspech tejto stratégie potvrdzujú aj súčasné pozitívne výsledky LLENTAB Group.

LLENTAB od malej firmy k medzinarodnej skupine
LLENTAB od malej firmy k medzinarodnej skupine