Poľská pobočka je po Nórsku druhou najstaršou zahraničnou pobočkou skupiny LLENTAB v poradí – pobočka so sídlom v Gdansku bola založená už v máji 1992. Za tú dobu realizovala viac ako 1900 stavieb. Poľské hospodárstvo pritom rastie najrýchlejšie za uplynulých šesť rokov a ženie ho predovšetkým vysoká spotreba a oživené investície. Hranice 2000 hál tak bude určite čoskoro prekonaná.

Súčasné Poľsko je s 38 miliónmi obyvateľov ôsmy najľudnatejší štát Európy a jeho ekonomike sa v posledných rokoch mimoriadne darí – hrubý domáci produkt Poľska sa vlani zvýšil o 4,6 percenta. Miera nezamestnanosti klesla v apríli 2018 na 6,3 % a bola historicky najnižšia od roku 1990. Slovenská ekonomika je síce z hľadiska ukazovateľa skutočnej individuálnej spotreby na osobu (AIC), ktorá podľa mnohých ekonómov lepšie odráža materiálny blahobyt domácností, ešte pred Poľskom, ale rozdiely sú už veľmi malé – na Slovensku je podľa správy Eurostatu AIC na jedného obyvateľa, vyjadrená v štandardoch kúpnej sily (PPS) na úrovni 76 %, u Poľska je to 74 % (EÚ = 100 %). Ekonomickými parametrami tak majú v poslednej dobe obe krajiny k sebe veľmi blízko – obe sa tešia hospodárskemu rastu, obe krajiny trápi okrem iného nedostatok pracovníkov.

Poľská pobočka skupiny LLENTAB, montované oceľové haly

Aké sú však rozdiely na trhu oceľových hál? A aká je štruktúra poľskej pobočky LLENTAB a kto sú jej typickí zákazníci?

Na poľskom trhu sú v obľube sendvičové panely vo vertikálnom aj horizontálnom usporiadaní, pre konštrukcie oceľových hál sa používajú aj trapézové plechy. V súčasnej dobe sú preferovanými riešeniami hál ploché strechy s hydroizolačnými membránami a so stenovým opláštením zo sendvičových panelov. Najväčšou prekážkou rastu spoločnosti LLENTAB v Poľsku sú podľa Piotra Śniadka nestabilita v ponuke a cenách izolačných materiálov, rovnako ako silná konkurencia medzi výrobcami oceľových konštrukcií.

Zaujímavými realizáciami sú napríklad skladová hala pre tlačiareň obálok WZ Eurocopert, skladové a administratívne haly pro výrobcu nábytku Peka, komplex hál, postavený v Gdaňsku pre developerskú spoločnosť SKKW s celkovou plochu približne 7 600 m2, dve skladové haly o ploche 3 261 m2 pre veľkoobchod s automobilovými súčiastkami Auto Starter alebo skladové a administratívne haly pre dodávateľa garážových vrát Hörmann. Zaujímavých realizácií, a to ako z pohľadu technického riešenia, designu, celkovej plochy alebo postavenia investora na trhu, je však o mnoho viac – stačí si len pozrieť webové stránky s referenčnými objektami.

Piotr Sniadek, LLENTAB Poľsko

„Organizačná štruktúra je podobná ako v iných krajinách, kde LLENTAB pôsobí – aj naša spoločnosť má svoje vlastné oddelenie obchodu, projekcie a montáže. Centrála je v Gdansku, ďalšie kancelárie sú v Bialystoku, Kielciach, Krakove, Lubline, Lodži, Olsztyne, Poznani, Rzeszowe, Stargrade, Toruni, Varšave, Vroclavi a Zielonej Gore. V Poľsku má silné postavenie výroba nábytku a tlač a pre firmy z týchto dvoch odborov sa stavia veľa skladov a prevádzkových objektov. Našim typickým zákazníkom sú majitelia firiem, ktoré potrebujú postaviť halu, najčastejšie pre nich staviame skladovacie, výrobné a administratívne haly. „Najväčšou príležitosťou rastu našej spoločnosti v Poľsku je predovšetkým dobrá a osvedčená značka LLENTAB. Tá si svoje meno získala vďaka svojmu pôsobeniu v predchádzajúcich rokoch. Máme na čom stavať a čísla o počte realizovaných objektov sú najlepším dôkazom. Vždy nám išlo o naplnenie potrieb klientov, silnou stránkou boli a sú aj naše dobré obchodné služby, spoľahlivosť a špecializácia.“

Piotr Śniadek, obchodný riaditeľ LLENTAB Poland