DŘEVO TRUST, a. s., je dodávateľom materiálov na výrobu nábytku s najväčšou sieťou predajní v Českej republike a viac ako dvadsaťročnou tradíciou. Ponúka rôzne druhy povrchových materiálov, hrán, nábytkového kovania a ďalších 20 000 výrobkov. Ako jediný dodávateľ v Českej republike má na sklade všetkých 228 dekorov laminovaných dosiek EGGER vrátane kompletnej výrobnej kolekcie. Jej hlavnými zákazníkmi sú výrobcovia nábytku, stolári, truhlári a interiéroví dizajnéri.

DŘEVO TRUST predstavuje v portfóliu obchodných partnerov spoločnosti LLENTAB zákazníka, ktorý je kombináciou dlhoročného, tradičného a zároveň dynamického a náročného zákazníka, ktorý vie, čo potrebuje a nekompromisne to vyžaduje. Spoločnosť počas spolupráce postavila niekoľko svojich objektov len s použitím oceľových konštrukcií LLENTAB, ale stavia aj haly na báze hybridných konštrukcií, ktoré v tomto prípade kombinujú železobetónové stĺpy so systémovými profilmi LLENTAB.

Stereotyp tu napriek veľkému počtu realizovaných projektov nehrozí, čo jasne ukazujú posledné roky spolupráce. Na začiatku projektu prehodnotenia internej logistiky spoločnosti stáli dva hlavné motivátory: schopnosť rýchlo, bezchybne a bez poškodenia vyskladniť veľké množstvá materiálu pre zákazníkov a vízia spoločnosti posunúť svoje intralogistické procesy vpred. Spoločnosť DŘEVO TRUST sa preto rozhodla vybudovať novú halu v Lipníku nad Bečvou, kde časť určenú na skladovanie dosiek realizovala formou plnoautomatizovaného skladu. Podobné riešenia sa realizujú v Hradci Králové a Plzni.

Libor Toman, člen predstavenstva, odpovedal na naše otázky týkajúce sa nielen výstavby nových skladov s automatizovanými skladovými systémami, ale aj aktuálneho postavenia a plánov spoločnosti DŘEVO TRUST, a. s., na trhu v Českej republike.

hala LLENTAB

Sektor drevostavieb v posledných rokoch dynamicky rástol, pričom koncom tretieho štvrťroka minulého roka po šoku spôsobenom epidémiou COVID-19 v prvom štvrťroku 2020 sa dopyt po dreve celosvetovo prudko zvýšil. Ako vás ovplyvnil vysoký dopyt spolu s výrazným nárastom cien dreva a jeho nedostatkom?

Libor Toman: Máme obrovský dopyt po tovare, a ani keby sme mali zvýšiť kapacitu všetkými plánovanými automatizovanými skladmi, pravdepodobne by to nestačilo. Napríklad predaj luxusných laminovaných dosiek od talianskeho výrobcu Saviola medziročne vzrástol o stovky percent, a pritom je táto značka v našom portfóliu určená pre znalcov, ktorí oceňujú výrazné povrchové štruktúry, taliansky dizajn a chcú „ECO Friendly“ produkt vyrobený zo 100 % recyklovaného dreva.

Automatizácia internej logistiky bola doteraz výsadou automobilového priemyslu a elektronického obchodu. Boli ste medzi prvými, ktorí vstúpili do sveta plného špecifických technológií a ich komunikačných protokolov mimo týchto dvoch dynamických oblastí. Projekt v Lipníku, ktorý bol spustený v roku 2019, bol v Českej republike jedinečný rozsahom svojich potrieb. Mohli by ste sa v krátkosti obzrieť späť a zhodnotiť jeho doterajšie fungovanie?

Libor Toman: Máte pravdu v tom, že vybudovať automatizovaný sklad na kovanie, ktorý už vo svete existuje, je niečo iné. Nepočuli sme však o žiadnom inom distribútorovi v Európe, ktorý by prevádzkoval automatizovaný sklad na plošný materiál. Je to naozaj jedinečné a zákazníci sú spokojní. Koniec koncov, automatizácia odstránila ručnú manipuláciu s tovarom, a tým aj problém možného poškodenia dosiek. Na druhej strane má teraz zákazník možnosť určiť si poradie, v akom si chce od nás materiál vyzdvihnúť. Túto službu zákazníci uprednostňujú, pretože eliminuje zbytočnú manipuláciu a šetrí ich čas a peniaze.

Aké sú plány vašej spoločnosti do budúcnosti? Plánujete napríklad expandovať na zahraničné trhy?

Libor Toman: Plánujeme naďalej zlepšovať naše služby zákazníkom tak, ako si to vyžaduje dnešná doba. V našej pozícii musíme byť aktívni a inovatívni, najmä v oblasti moderných technológií. To je hlavná úloha na najbližšie obdobie.

Počas spolupráce už spoločnosť LLENTAB pre firmu zrealizovala niekoľko projektov. Ako sa zrodila spolupráca a prečo ste si pre vaše budovy vybrali riešenia LLENTAB?

Libor Toman: Spolupráca sa začala prvými investíciami v roku 2007 a potom sme už zostali pri riešení LLENTAB. Dôvodom bolo to, že oceľové haly sú lacnejšie, rýchlejšie a ekologickejšie z hľadiska výstavby a prevádzky. S rastúcou veľkosťou našich hál a technologickými požiadavkami sme optimalizovali konštrukčné riešenie pre vybrané projekty a použili sme riešenie spoločnosti LLENTAB v podobe kombinácie železobetónových stĺpov a oceľových priehradových väzníkov.

Hybridné alebo optimalizované konštrukčné riešenia majú svoje opodstatnenie pri konkrétnych projektoch, napriek tomu stoja trochu bokom záujmu zákazníkov, projektantov a dodávateľov konštrukčných riešení. Dôvody sú zrejmé – vyžaduje si to úzku a bezproblémovú spoluprácu medzi subjektmi a ich preferovanými technológiami, čo nie je vždy jednoduché a priamočiare. Ako vnímate tento problém ako investor?

Libor Toman: Pre nás ako investora je najdôležitejšia funkčnosť, a to všetko, samozrejme, pri dodržaní platných predpisov a noriem. Samozrejme, je výhodou, ak je dodávateľ konštrukčného riešenia flexibilný a dokáže sa prispôsobiť špecifikám projektu, t. j. navrhnúť optimálny variant návrhu. LLENTAB toto všetko spĺňa. Hoci primárne pracuje so svojimi oceľovými profilmi, v prípade potreby ich projektanti dokážu efektívne kombinovať so železobetónovými stĺpmi, ako to už bolo spomenuté v halách v Lipníku a Plzni, alebo ich použiť v kombinácii s valcovanými profilmi, ako to bolo v prípade konštrukcie podlažia v našej hale v Těšíne.

hala LLENTAB

CZ0950 DŘEVO TRUST PLZEŇ (skladová hala)
hybridná primárna konštrukcia s použitím železobetónových stĺpov, priehradových väzníkov a väzníkov LLENTAB
hala LLENTAB

„Kombináciu železobetónových stĺpov a oceľovej konštrukcie haly sme zvolili na základe odporúčania a konzultácie s projektantom LLENTAB Ing. Michalom Přibylom. Vedel som o podobnom sklade v Lipníku nad Bečvou, kde je použitý rovnaký konštrukčný systém a vo vnútri je moderný automatizovaný skladový systém, podobný tomu v Plzni, ale nepoznal som detaily projektu. Pôvodne mala byť skladová hala v Plzni menšia a mala byť navrhnutá kompletne z oceľovej konštrukcie, ale po zvážení všetkých špecifík sme dospeli k optimálnemu riešeniu v podobe kombinácie nosných železobetónových stĺpov a na nich upevnenej oceľovej konštrukcie LLENTAB. Vzhľadom na zameranie našej spoločnosti na menšie projekty bol projekt haly novou a veľmi zaujímavou skúsenosťou a som rád, že sme ho vďaka dobrej spolupráci s projektantmi LLENTAB zvládli k spokojnosti investora.“

Miroslav Ticháček, Generálny projektant a dodávateľ spodnej stavby projektu dřevo trust Plzeň