Na úvod trochu štatistík a čísel. Futbal je z pohľadu registrovaných hráčov na Slovensku jasnou jednotkou, aktívne ho hrá okolo 360 000 ľudí. Aj vo Švédsku je futbal z tohto uhla pohľadu v čele, základňa v Európe rešpektovaného a úspešného švédskeho hokeja či florbalu je menšia. Napriek tomu tam profesionálne hrá futbal v porovnaní s nami podstatne menej hráčov – celkom je ich okolo štvrť milióna, z toho takmer jedna štvrtina sú ženy. Ale aj cez malú hráčsku základňu patrí švédska futbalová reprezentácia v posledných rokoch (podľa rebríčka FIFA) medzi TOP 10 európskych krajín, zatiaľ čo Slovensko je niekde v druhej desiatke. Tešiť nás trochu môže snáď iba skutočnosť, že Česká republika je ešte ďaleko za nami…. Vzhľadom k veľkej obľube futbalu vo svete aj v Európe a silnej medzinárodnej konkurencii (európska UEFA má teraz 55 členských štátov) je to pre Švédsko mimoriadny úspech. Aj perspektíva hovorí pre Švédsko – kým na Slovensku tvoria futbalisti pod 18 rokov 60 percent hráčov, vo Švédsku je to až 80 percent zo všetkých registrovaných futbalistov. A ako ukážu ďalšie riadky, vyššie uvedené údaje v žiadnom prípade nie sú dielom náhody či šťastia.

Umelý trávnik a kryté haly sú pre Švédsko nevyhnutnosťou

Vo Švédsku teraz na úrovní obcí prebiehajú čulé diskusie o presadzovaní investícií do ihrísk a hál s umelým trávnikom. Ako to nedávno potvrdilo aj spoločné stanovisko prezidenta Švédskej futbalovej asociácie Karl-Erika Nilssona a Larsa Ekholmera z Výboru pre stavebníctvo SvFF, sú v prípade švédskeho futbalu umelý trávnik a kryté haly úplnou nevyhnutnosťou. Analýzy preukazujú, že haly a umelé trávniky prispeli k tomu, že stále viac ľudí môže hrať futbal po celý rok. Športoviská slúžia nielen pre tréningy, ale aj pre bežné futbalové zápasy. Aj vďaka rozvoju v oblasti hál a umelých trávnikov dostal príležitosť vstúpiť do výsostne mužského športu masívne aj ženský futbal. Pre švédsky futbal sú umelý trávnik a kryté haly nutné, bez nich by veľa najmä mladých futbalistov a futbalistiek nemala možnosť si svoj obľúbený šport zahrať.

„Stratégia 2025 – švédsky šport, to najlepšie na svete“

Poviete si, futbal – 22 hráčov behá za loptou a tisíce ľudí na štadióne a milióny v televízii na to pozerá. Dobre, ale prečo do neho dávať toľko peňazí? Tu je čiastočná odpoveď: „Stratégia 2025 – švédsky šport, to najlepšie na svete“ je hlavne o tom, že viac ľudí bude viac športovať. V neposlednom rade to platí pre starších ľudí. Vo Švédsku vzniklo veľké množstvo štúdií o význame pohybu – bez ohľadu na vek – a naopak veľmi varovné sú dôsledky absencie pohybu u detí a dospievajúcich. Vie sa, že fyzická aktivita je dobrá pre učenie a pre ľudské zdravie. Absencia umelých trávnikov a hál by znamenala, že švédsky futbal už nemôže splniť stratégiu športu pre viac športovcov a tým by z dlhodobého hľadiska trpelo aj zdravie švédskeho obyvateľstva.

Investície do širokého futbalového hnutia sa veľmi efektívne vracajú

Švédsky futbal tak chce aj touto cestou prispieť k dobrému zdraviu. Nedávna dánska štúdia ukázala, že futbal ako forma fitness je lepší ako jogging, intervalový tréning a posilňovací tréning – myslí sa tým z hľadiska spoločného vplyvu na svalovú hmotu, fitness, objem tuku v tele a hustotu kostí. Ďalšia forma futbalu – prostá streľba futbalovou loptou – je výborná forma cvičenia pre seniorov. Ktokoľvek môže začať hrať futbal kedykoľvek, pre futbal nemusíte byť v dobrej kondícii. Spoločne s UEFA predstavila švédska futbalová asociácia výsledky štúdie SROI (Social return on investment – spoločenská návratnosť investície), ktorá ukazuje, že investície do širokého futbalového hnutia sa veľmi efektívne vracajú. Štúdia ukazuje, že prínos z futbalu prispieva k ekonomickým, sociálnym a zdravotným následkom vo výške 23 miliárd švédskych korún. Jedna švédska koruna, vložená do futbalového hnutia, prinesie späť až desať korún. Ale to samozrejme vyžaduje premyslené futbalové plány.

Na úspechoch švédskeho futbalu majú svoj podiel aj futbalové oceľové haly LLENTAB

Švédska futbalová asociácia (Svenska Fotbollsförbundet – SvFF) má okrem marketingových partnerov aj svoj „konštrukčný / stavebný tím“, na ktorý je patrične hrdá. Jeho členmi, medzi ktorých patrí aj LLENTAB, sú spoločnosti, ktoré vytvárajú, udržiavajú alebo rozvíjajú švédske futbalové zariadenia. Futbalová asociácia nie je jediným partnerom, s ktorým LLENTAB vo švédskom futbale spolupracuje. Hlavnými partnermi sú mestá či samotné futbalové kluby, ktoré si nechávajú stavať špeciálne kryté futbalové oceľové haly. Vždy je dôvodom pre stavbu potreba poskytnúť hráčom tréningové a hracie zázemie aj v čase, keď to už vonku počasie vo Švédsku nedovoľuje.

Aj menšie mestá stavajú nové oceľové futbalovej haly

Mesto Sollentuna má cca 70.000 obyvateľov, tj. približne rovnako ako Trnava alebo Nitra. Napriek tomu sa do stavby novej krytej futbalovej haly pustilo. Novú halu v blízkosti nábrežia v mestskej časti Sollentuna – Norrviken nechalo mesto Sollentuna nielen postaviť, ale bude ju tiež prevádzkovať s cieľom podporovať futbalové aktivity v meste. Na výstavbe sa finančne podieľal tiež futbalový klub FK Sollentuna. Stavba sa začala v januári roku 2017 a trvala šesť mesiacov. Cieľom bolo, aby nové tréningové centrum znížilo tlak na ďalšie haly v obci, a súčasne viedlo k ďalšiemu rozvoju športových stredísk v Norrvikene. Futbalová hala Sollentuna ponúka plnohodnotné športové zázemie pre futbal, rozmery hracej plochy sú 103 x 63 m a plocha môže byť rozdelená na dve alebo štyri menšie ihriská. Samotná hala má rozmery 110 x 70 metrov a vnútorná výška stropu je 14 metrov. Norrvikenská futbalová hala je v súčasnosti plne využívaná, zimná prevádzka navyše umožnila predĺžiť sezónu pre miestne futbalové kluby. Investície preto už začala plniť svoj hlavný cieľ – umožniť futbalu a ďalším športom celoročný tréning, nezávisle na počasí.

Pevnosť bola kľúčovým faktorom

LLENTAB halu realizoval ako subdodávku pre stavebnú firmu ERLANDSSON Bygg. Vysoko pevná oceľová konštrukcia bola ideálna pre široké rozmery budovy. Hala na celé futbalové ihrisko musí mať veľmi pevnú rámovú štruktúru. Konštrukcie LLENTAB túto požiadavku spĺňajú, navyše sú v porovnaní s tradičnými stavebnými systémami schopné ponúknuť oceľovú konštrukciu, ktorá je ľahšia a efektívnejšia. Firma LLENTAB v prípade krytého štadióna v meste Sollentuna navrhla, vyrobila a inštalovala celý plášť budovy, vrátane okien, stien a strechy, rovnako ako dvere, okná a brány. Na vytvorenie rovnomernej vnútornej klímy boli použité tepelne izolované sendvičové panely, nosné konštrukcie boli zhotovené z vysoko pevných oceľových profilov, ktoré boli vyrobené vo vlastnom výrobnom závode spoločnosti v Kungshamne. Celé riešenie navyše vyžadovalo približne o 20 % menej ocele než zodpovedajúce riešenia od konkurenčných dodávateľov, čo malo celkom jednoznačne dopad na cenu. Nižšia spotreba materiálu bola navyše lepšia aj pre životné prostredie.

Ďalšiu novú futbalovú halu stavia LLENTAB vo švédskom meste Boras

Mesto Borås je domovom úspešného futbalového klubu IF Elfsborg, ktorý hrá svoje zápasy od roku 2005 v Boras Arena. Investorom futbalového štadióna aj novej krytej haly bola spoločnosť Borås Arena AB, čo je dcérska spoločnosť futbalového klubu IF Elfsborg. Ale samospráva mesta aj na tomto novom krytom štadióne participuje. Je totiž garantom projektu, ktorý okrem klubu podporuje aj Švédska futbalová asociácia a UEFA. Výstavba novej krytej haly začala v októbri 2018 a konštrukcia LLENTAB by mala byť hotová v januári 2019. Celá hala by mala byť odovzdaná k užívaniu na prelome februára / marca 2019. Po svojom dokončení poskytne zázemie pre mládežnícke tímy IF Elfsborg a ďalšie futbalové kluby z okolia . Elfsborg bol vôbec prvým klubom vo švédskej futbalovej lige (Allsvenskan), ktorý vybudoval novú futbalovú arénu prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti. Mnoho ďalších klubov potom kopírovalo model Elfsborgu s cieľom, aby sa ich futbalový areál stal novým ekonomickým zdrojom klubu.

Švédsko môže byť inšpiráciou aj pre iné krajiny

Často sa so závisťou obzeráme na ideálne podmienky, aké majú pre futbal v juhoeurópskych krajinách, ako sú Španielsko, Portugalsko, Grécko alebo Turecko a nevidíme, že aj na severe Európy, v oveľa horších podmienkach, funguje futbal nielen ako široký spoločenský fenomén, ale aj ako zdroj financií a prostriedok všeľudovej zábavy. Skvelé postavenie švédskej futbalovej reprezentácie v aktuálnom rebríčku FIFA a veľký záujem o futbal medzi mládežou je toho dobrým dôkazom.