Skladová hala lekárenského veľkoobchodu PHARMOS, a.s. v Ostrave-Přívoze bola s rozmermi 70 x 25 x 3,7 metrov prvou väčšou halou, ktorá bola v Českej republike v roku 1995 systémom LLENTAB realizovaná. Katastrofálne povodne v roku 1997, dva roky po dokončení skladovej haly, vystavili celý objekt ťažkému testu – v júli 1997 bola hala takmer celá zatopená, hladina siahala až do výšky 3,5 m.

Najtragickejšie záplavy 20. storočia nečakane a rýchlo postihli pred 20 rokmi tretinu Českej republiky, najviac Moravu a východné Čechy. V povodí Moravy a Odry vtedy spadla v priebehu niekoľkých dní miestami až cez polovica ročného úhrnu zrážok. Záplavy si vyžiadali 50 mŕtvych, celkové škody presiahli 63 miliárd korún. Na Slovensku zaplavila voda 2450 domov, bytov a bytových priestorov, čím bolo priamo postihnutých 10.000 obyvateľov Slovenska. Voda zaliala 35.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Kvantifikácia škôd dosiahla takmer 2,5 miliardy Sk (82,4 milióna eur).

Zatopená hala - aký bol jej ďalší osud?   Zatopená hala - aký bol jej ďalší osud?

Tento rok v lete si Česká republika povodne z roku 1997 znova pripomenula. A aj keď sa po vtedajších ničivých povodniach preinvestovalo desiatky miliárd korún, stále nie je ochrana pred nimi vždy dostatočná. Spoľahlivá a odolná konštrukcia sa preto oplatí, potvrdila to ostatne tiež hala v Ostrave, ktorá aj dnes, 22 rokov od dokončenia a 20 rokov po zatopení, slúži svojmu účelu.

Václav Konečný, ktorý viedol rekonštrukčné práce, a teraz pôsobí ako kontrolór kvality na stavbách LLENTAB, na obnovu haly po povodniach spomína:

Až povodne ustali a hladina vody opadla, demontovali sme vnútorný plášť a wapkami sa dôkladné vyčistila celá konštrukcia.

Pôvodnú izoláciu z čadičovej vaty sme samozrejme vyhodili a nahradili novou. Pokiaľ si dobre pamätám, menili sa aj podhľady, pretože voda bola naozaj veľmi vysoko. Bola to kvôli vlhkosti a hrozbe zdravotných komplikácií nepríjemná práca, dôraz sme kládli najmä na hygienu pracovníkov. Ale inak sa všetko zvládlo v pomerne krátkej dobe – ak si pamätám, bolo to do mesiaca – a to, že dnes hala stojí a dobre slúži, pre mňa nie je veľké prekvapenie. Pracujem v obore už viac ako 40 rokov a za tú dobu som v rôznych funkciách postavil stovky hál z rôznych systémov. Musím povedať, že konštrukčný systém LLENTAB je dokonalý v tom, že je to odolný, skladobný systém, beznáterový, výborne sa prepravuje a mimoriadna je aj jeho variabilita. Ostatne tá vysoká odolnosť proti vlhkosti je dobre vidieť na halách, ktoré stoja už viac ako 40 rokov vo Švédsku. A tam je to vďaka miestnym podmienkam naozaj veľmi náročné. LLENTAB vychádza z perfektnej ochrany vysokopevnostnej ocele, z ktorej sú všetky profily vyrobené. Vďaka žiarovému zinkovaniu konštrukcia – aj pri dlhodobom kontakte s vlhkosťou – zoxiduje, ale nekoroduje. Takže ani záplavová vlna pri vtedajších povodniach halu – okrem už spomínanej tepelnej izolácie z čadičovej vlny – nepoškodila. Do dnešnej doby jazdím po realizáciách a kontrolujem kvalitu a dovolím si tvrdiť, že aj tie firmy, ktoré sa so systémom zoznamujú, odvádzajú vďaka jeho jednoduchosti kvalitnú prácu, a tí, ktorí prácu s konštrukciou LLENTAB dobre poznajú, dokážu ku kvalite pridať i rýchlosť a efektívnosť.