Ranč North Orava Cutting Horses v Novoti na Orave sa špecializuje na chov, výcvik, predaj a súťažné predvádzanie cuttingových koní. Majiteľ ranča, Milan Klimčík, sa pred viac ako pätnástimi rokmi nadchol pre náročnú westernovú disciplínu a v roku 2010 dal na ranči postaviť oceľovú jazdeckú halu, realizovanú firmou LLENTAB Slovakia. Čo ranč návštevníkom a hosťom ponúka a ako majiteľovi ranča slúži jazdecká hala? Aj o tom sa dočítate v našom článku a rozhovore s Milanom Klimčíkom.

Na úvod sa patrí vysvetliť, čo slovo cutting znamená?

„Cutting je westernová jazdecká disciplína, pri ktorej jazdec s koňom oddelí od stáda označený jeden kus dobytka a snaží sa ho udržať mimo stáda po dobu dvoch minút. Spôsob, ako to urobí, sa boduje. Cutting je považovaný za kráľovskú disciplínu medzi pracovnými triedami. Vyžaduje náročný tréning a dostupnosť dobytka, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť výcviku športových koní.“ vysvetľuje Milan Klimčík.

Cuttingový ranč na severe Slovenska v krásnej oravskej prírode má pre túto disciplínu ideálne podmienky. Tím pod vedením Milana Klimčíka sa tu dlhodobo venuje chovu, tréningu a súťažnému predvádzaniu koní. Areál je vybavený jazdeckou krytou halou s rozmermi 26×40 metrov, ktorá bola dokončená v roku 2010, sedlovňou, spoločenskou miestnosťou, stajňou s kapacitou 22 boxov a vonkajšími prístreškami.

Oceľová hala so sedlovou strechou a s výškou 4,5 m je opláštená oceľovým pozinkovaným trapézovým plechom a návštevník v nej nájde kvalitný povrch, profesionálny trenažér a štruktúry na tréning s dobytkom. Súčasťou obvodového plášťa a strechy je pevné presvetlenie, ktoré poskytuje dostatočné osvetlenie interiéru haly. Okrem jazdeckej haly a ďalšieho zázemia disponuje ranč kvalitnými pasienkami aj dennými športovými výbehmi. V lete sú kone na pastvinách, v zime sa kŕmia senom z horských lúk. Dobytok je v týchto končinách na pastevnom odchove. Je zdravý a silný, vďaka čomu práca kone baví a aj tréning je efektívnejší.

Majiteľ ranča, Milan Klimčík, sa nadchol pre náročnú westernovú disciplínu v roku 2004 a vďaka svojmu zanieteniu čoskoro získal viacero vzácnych titulov: Champion na Majstrovstvách Nemecka v roku 2007 so žrebcom Dual Chic Playboy, tretie miesto na Európskych majstrovstvách AQHA Junior cutting open či titul AQHA Experience Non pro cutting champion v roku 2008.

Prvá otázka pre Milana Klimčíka sa týkala súčasnej ponuky ranča v Novoti…

Ponúkame tréning cuttingových koní a taktiež tréning jazdcov, vrátane amatérov. Pokročilí jazdci majú u nás výborné podmienky pre vychádzky v prírode, začiatočníci, samozrejme, musia najprv absolvovať kurz v hale. Jazdecké hodiny a kurzy pre pokročilých i začiatočníkov prebiehajú so skúseným inštruktorom počas celého roka. Jazdecká hala LLENTAB im v tom poskytuje perfektné zázemie. Ponúkame tiež ustajnenie koní, naša kapacita je 22 boxov s veľkosťou 3,5 x 3,5 m.

Keď ste spomenuli halu, zaujíma nás, ako sa vám v priebehu desiatich rokov osvedčila?

S halou sme veľmi spokojní, pretože nám umožňuje každý deň pracovať s našimi koňmi a odoláva aj poveternostným vplyvom, ktoré sú na Hornej Orave celkom tvrdé. Mal som obavy, keď sme mali na streche haly 170 cm ťažkého snehu, ale hala vydržala aj takúto kalamitu.

Čo vás na cuttingu zaujalo a čím je aj dnes atraktívny?

Keď kôň sleduje dobytok v prudkých otočkách samostatne, presne a sústredene na rovnej čiare a reaguje na všetky jemné povely nohami, keď divákom naskakuje husia koža od nadšenia, vtedy hovoríme o cuttingu. Nádhernú disciplínu si zamiluje naozaj každý, chce to len skúsiť. Mňa to baví aj po rokoch a mám veľkú radosť, keď rovnaké nadšenie vidím u našich návštevníkov. Nezáleží na tom, či sú to jazdci alebo ich rodičia, partneri alebo priatelia. Každého koňa trénujeme podľa individuálnych predpokladov, fyzických možností a v úzkej komunikácii s majiteľom. Vždy hovorím, že pocit, keď sa jazdec môže plne spoľahnúť na koňa, položiť mu ruku na krk a povoliť oťaže, sa nedá opísať.

Dá sa u vás aj ubytovať?
Áno, súčasťou nášho areálu je domček s ubytovacou kapacitou pre osem ľudí, ktorý je ideálny pre ľudí hľadajúcich pokoj v prírode.

Aké ďalšie služby ešte ponúka váš ranč?
Sprostredkujeme a poradíme pri nákupe a predaji koní, v oblasti cuttingu sa orientujeme a sledujeme aj nové moderné metódy tréningu. Techniky sa neustále vyvíjajú a my sme v nepretržitom kontakte s chovateľmi a trénermi, vrátane zahraničných. Pravidelne sa zúčastňujeme na cuttingových pretekoch v Maďarsku, Poľsku, Slovensku, Nemecku a v Českej republike.

Na záver sa nedá neopýtať sa na dôsledky súčasnej koronavírusovej epidémie. Ako sa vám darí fungovať v tejto náročnej dobe?
V dobe covidu sa u nás veľa nezmenilo, aspoň čo sa týka našich koní, lebo starostlivosť a výcvik je stále rovnaký. Samozrejme, súťaže a kurzy sú v obmedzenom režime, ale o to viac sa tešíme na návrat do starých koľají.

S halou sme veľmi spokojní, pretože nám umožňuje každý deň pracovať s našimi koňmi a odoláva aj poveternostným vplyvom, ktoré sú na Hornej Orave celkom tvrdé. Mal som obavy, keď sme mali na streche haly 170 cm ťažkého snehu, ale hala vydržala aj takúto kalamitu.

KlimčíkMilan Klimčík, majiteľ

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť prezentáciu ranča North Orava Cutting Horses.