Spoločnosť LLENTAB bola založená vo Švédsku podnikateľom Leifom Lindbladom (Leif Lindblad Entreprenad AB) už v roku 1972. Na začiatku sa vyrábali jednoduché skladovacie haly, ale vzhľadom na univerzálnosť systému sa začalo s produkciou ďalších typov hál. Od svojho vzniku LLENTAB dodal milióny kubických metrov priestoru pre sklady, výrobu, poľnohospodárstvo, šport, kancelárie a maloobchod. Tvrdenie, že „LLENTAB zastrešuje všetky aktivity“, preto nie je prehnané.

LLENTAB Group v súčasnosti pôsobí prostredníctvom svojich dcérskych spoločností vo Švédsku, Nórsku, Poľsku, Nemecku, Českej republike, na Slovensku a na Ukrajine. Konštrukcie sa vyrábajú vo švédskom Kungshamne a v Gdansku v Poľsku. LLENTAB pôsobí nielen na trhoch, kde má zastúpenie, ale dodáva haly aj mimo Európy. Príkladom z nedávnej minulosti je značná objednávka prefabrikovaných oceľových hál do Afriky pre niekoľko veľkých solárnych elektrární v Angole. Išlo o spoločný projekt so skupinou medzinárodných spoločností a s angolskou vládou ako zákazníkom.

„Hoci sa primárne zameriavame na naše domáce trhy a kompletnú dodávku vrátane montáže, mimoeurópsky trh je pre nás tiež zaujímavý. S viac ako 20 budovami, ktoré boli doposiaľ v Angole dokončené, vidíme, že náš koncept montovaných oceľových hál funguje logisticky dobre aj na vzdialených trhoch. LLENTAB už vyvážal konštrukcie mimo Európy, ale nie v takomto rozsahu. Vzhľadom na celosvetový potenciál nás to povzbudzuje ísť aj touto cestou,“ hovorí generálny riaditeľ skupiny LLENTAB Stefan Eklund.

LLENTAB oslavuje 50 rokov

Od úplného začiatku kládla spoločnosť dôraz na efektívny a udržateľný návrh konštrukcie. Akákoľvek výroba, súčasná aj budúca, sa zameriava práve na udržateľnosť. Je to skvelé pre LLENTAB a tiež pre jeho zákazníkov. Optimálne riešenia pozinkovaných oceľových rámov v porovnaní s podobnými rámovými konštrukciami znižujú spotrebu ocele až o 20 %, a to bez obmedzenia pevnosti či stability. Vďaka vlastnému vývoju projekcie a vysokokvalitným komponentom je budova LLENTAB recyklovateľná, dá sa jednoducho rozobrať a znova zložiť na inom mieste, čím sa udrží v prevádzke pre ďalšiu generáciu.

Stefan Eklund na záver uvádza: „Pri pohľade na nasledujúcich 50 rokov plánujeme pokračovať vo vývoji nášho systému. S overeným konceptom, desaťročiami skúseností a so súčasnými aj budúcimi partnermi budeme pre podniky či spoločnosť dodávať optimálne oceľové haly s novými funkciami.“

O spoločnosti LLENTAB

  • Švédska spoločnosť špecializujúca sa na projekciu, výrobu a montáž oceľových hál pre priemysel, obchod, poľnohospodárstvo, šport a ďalšie využitie.
  • Vlastník: LLENTAB je súčasťou Dacke Industri AB, obchodnej skupiny vlastnenej Nordstjernan Investment AB.
  • CEO skupiny: Stefan Eklund (+46 70 694 44 13/stefan.eklund@llentab.se)
  • Celková produkcia od roku 1972: +10 000 hál
  • Zamestnanci: +400 zamestnancov v 7 krajinách

Stefan Eklund,
CEO LLENTAB Group AB

Kungshamn, 11. marca 2022