Spoločnosť Janegal z Kysuckého Nového Mesta podniká už od r. 1992 v oblasti čistiacich textílií a pomôcok. Rozsahom svojho sortimentu patrí v Slovenskej republike medzí lídrov trhu. Jej výrobky môžete nájsť pod vlastnou, ale aj inými značkami vo veľkoobchodoch a obchodných sieťach. Silné zastúpenie má aj vo veľkospotrebe v armáde, zdravotníckych zariadeniach, podnikoch i upratovacích servisoch. Prvú skladovú halu realizovala pre Janegal firma LLENTAB Slovakia spol. s r.o. v roku 2011. Druhá väčšia bola dokončená v minulom roku. Obe haly stoja v Kysuckom Novom Meste v areáli firmy Janegal neďaleko Mestského športového klubu.

Prvá hala má rozmery 21 x 26 m (šírka x dĺžka) a vnútornú svetlú výšku 8 m. Hala nebola v dobe výstavby napojená na iné objekty. Sedlová strecha haly má sklon 7° a jej strešnú krytinu tvorí trapézový oceľový pozinkovaný plech. Tepelnou izoláciou strešného plášťa je 200 mm vrstva minerálnej vlny. Trapézový oceľový pozinkovaný plech je použitý aj na obvodový plášť. V skladbe plášťa je 150 mm tepelná izolácia z minerálnej vlny. Prístup do interiéru haly zaisťujú vráta o veľkosti 3 000 x 3 000 mm s integrovanými dverami (2 ks). Na pevné presvetlenie obvodového plášťa o veľkosti 24,8 x 1,4 m (2 ks) je použitý komôrkový polykarbonát. Na pozdĺžnej strane haly s vrátami je inštalovaný prístrešok s odsadením 4 m a dĺžkou 26,2 m.

Druhá hala bola dokončená v roku 2017 a s prvou halou je prepojená. Súčasťou plnenia zo strany firmy LLENTAB boli aj úpravy prvej haly z roku 2011. Realizovali sa tu otvory pre vráta v štítovej stene, na štítovú stenu bol namontovaný nový prístrešok. Pôvodný prístrešok na pozdĺžnej strane bol rozšírený a predĺžený.

Nová hala má rozmery 39,9 x 57,1 m (šírka x dĺžka) a vnútorná svetlá výška je rovnaká ako u haly 1 – tj. 8 m. Sklon sedlovej strechy je 4°. Identická s halou 1 je skladba strešného a obvodového plášťa – aj u novej haly je na opláštenie použitý trapézový oceľový pozinkovaný plech, tepelnou izoláciou je minerálna vlna – 200 mm u strechy a 150 mm u obvodových stien.

Už druhá skladová hala pre Janegal - Montované oceľové haly LLENTAB
Pre spoločnosť Janegal a pána majiteľa Ing. Galváneka sme realizovali dve haly. Každá z hál je „šitá“ na mieru pre potreby spoločnosti. Obe haly sú s požiarnou odolnosťou obvodového plášťa. Strešný plášť je bez požiarnej odolnosti. Výnimku tvorí časť strechy nad administratívnym podlažím v druhej hale. Konštrukcia strechy a strešný plášť je v tomto mieste s požiarnou odolnosťou.

Na spoluprácu s pánom Ing. Galvánekom vždy rád spomínam. Vďaka jeho absolútnej profesionalite vo všetkých  smeroch a variabilite systémových riešení konštrukcií LLENTAB, boli zrealizované haly spĺňajúce požiadavky investora, požiarnej bezpečnosti a finančnej efektivity. V tomto prípade sa osvedčila univerzálnosť skladaného typu obvodového a strešného plášťa použitého vo forme od neizolovaných vnútorných priečok cez požiarne odolný obvodový plášť až po izoláciu podhľadu stropu 2.NP. Prekážkou nebola ani požiarna odolnosť 120 min na časti konštrukcie haly. Realizácia v poradí druhej haly, v priebehu extrémne chladnej zimy, kládla vysoké nároky na všetkých. Som rád, že sme realizáciu úspešne dokončili  a spokojnosť investora je pre nás najlepšou referenciou.

Miroslav Behina, LLENTAB obchodné oddelenia

Iná je naopak vnútorná dispozícia haly, výrazne narástol počet vrát a dverí, osvetlenie interiéru zaisťujú u tejto haly pevné okná. Súčasťou predmetu diela bolo tiež vstavané podlažie v novej hale. Jeho celková plocha je 250 m2 a úžitková nosnosť 300 kg / m2. Základom skladby podlažia je nosná oceľová konštrukcia s nosným trapézovým plechom. Prístup do 2. NP je riešený exteriérovým a interiérovým schodiskom. Vo vnútri haly realizovala firma LLENTAB vnútorné deliace steny zo zvislo kladeného trapézového plechu. Stena v 2.NP je tepelne izolovaná (150 mm minerálnej vlny), deliaca stena v 1.NP je bez tepelnej izolácie.

V plášti novej haly sú inštalované vráta o veľkosti 3 000 x 4 000 mm (1 ks) a 3 000 x 3 000 mm (1 ks), vo vnútornom plášti potom jednokrídlové posuvné vráta 3 000 x 3 000 mm (1 ks) a 1 600 x 2 200 mm (1ks) a dvojkrídlové posuvné vráta 3 000 x 3 000 mm (1 ks). Prístup pre personál je riešený dverami 2 000 x 3 000 mm (1 ks) a 1 000 x 2 100 mm (3 ks). Presvetlenie stien zaisťujú okná 2 000 x 1 200 mm (36 ks), 2 000 x 700 mm (4 ks) a 1 000 x 700 mm (7 ks). Konštrukcia haly a opláštenie majú zvýšenú požiarnu odolnosť – obvodový plášť EW 90 DP1 a obvodové stĺpy R 90.

Pre výber typu konštrukcie a konkrétneho dodávateľa bola určujúca prvá hala v roku 2011. U druhej som už len kontroloval, či sa za tých päť rokov niečo zásadného nezmenilo. A u tej prvej haly ma v prvom rade oslovila cena. Síce ma zaskočili betónové pätky, ktorých je u haly veľa a tie cenu navyšujú, ale podobné by to bolo aj u betónovej haly, takže to na prekážku nebolo. Veľmi som oceňoval aj rýchlosť montáže a oceľovú konštrukciu, ktorá sa dá ľahšie opraviť a prerobiť. Ďalším argumentom bola požiadavka vysokej požiarnej odolnosti – naše materiály sú vysoko horľavé a v skladoch ich máme cca 1 600 ton, veď aj ako jeden z mála podnikov v našom meste máme hydrant „dvojstovku“. Zateplený betónový skelet by bol nákladný, nepreferoval som ani nobasilové panely, ktoré má síce LLENTAB v ponuke, ale ktoré sú tiež cenovo vyššie ako montovaná a požiarne odolná oceľová konštrukcia. Riešenie LLENTAB mi maximálne vyhovovalo. Stenové plášte s vonkajším a vnútorným trapézovým plechom a vo vnútri minerálna izolácia spolu so sadrokartónovými obkladmi stĺpov poskytujú vysokú požiarnu odolnosť a sú pritom cenovo efektívne. Pre mňa sú v obchode mimoriadne dôležité aj medziľudské vzťahy a už pri prvej hale sa mi s ľuďmi z LLENTABU robilo výborne. Takých ľudí ako je napríklad ing. Miroslav Behina z obchodného oddelenie nie je veľa, oceňoval som hlavne čestnosť, ústretovosť a poctivosť. Spoločnú reč som našiel aj s ich montážnym tímom. Tá druhá hala bola náročná a možno to chcelo na stavbe viac ľudí, ale nedostatok kvalifikovaných pracovníkov trápi každého a nakoniec mi termínové posuny nevadili. Vplyv na termíny mala aj minulá krutá zima – my sme zahajovali stavbu druhej haly v novembri 2016 a v januári a februári 2017 bola naozaj extrémna zima, veď teploty klesali pod -25 °C a počas celého mesiaca sa aj denná teplota pohybovala  okolo -15 °C. Už som spomínal cenu, rýchlosť stavby, výhody oceľových konštrukcií, výborné riešenie požiarnej odolnosti a spoluprácu s ľuďmi od LLENTABu, ale nemôžem nespomenúť ani moju dôveru k švédskej oceli. Na Slovensku je dodávateľov oceľových hál viacej, ale pochybnosti, aký plech používajú a kde sa vyrába, som u LLENTABu veru nemal – veď vo Švédsku stoja ich haly už desiatky rokov a ich pôvodne plánovaná životnosť cca 40 rokov sa stále predlžuje. Tá stavba druhej haly bola pre nás dôležitá a som rád, že sme ju dobre zvládli. V súčasnosti sme v upratovacej technike, drogistickom sortimente a ostatných pomôckach pre upratovanie a čistenie na Slovensku jednotka a tá si chyby dovoliť nemôže. Darí sa nám, náš tovar exportujeme aj do viacerých európskych krajín a počítame aj s ďalšou expanziou, hlavne na juhu Európy.
Ing. Ján Galvánek, majiteľ spoločnosti Janegal